Forum ELGIT Strona Główna ELGIT
http://www.elgit.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak z igły zrobić widły a z wideł snopowiązałkę.
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ELGIT Strona Główna -> DIY - czyli "zrób to sam"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 12:26, 12 Paź 2006    Temat postu: Jak z igły zrobić widły a z wideł snopowiązałkę.

Obecnie utknąłem ze wszystkimi projektami. Po zrobieniu remontu w domu mam zakaz zajmowania się lutowaniem na nowej ławie w pokoju (starą rzeczywiście podniszczyłem). Aby zajmować się elektroniką muszę wybudować sobie warsztacik elektroniczny w piwnicy. Będę mógł niestety zrobić go dopiero po nowym roku. Obecnie jedyny z jakiego mogę kożystać to warsztat spawalniczo-mechaniczny i kuźnia mojego teścia. Z nudów i odpadów wykonałem w tym warsztacie poniższe chassis być może do przyszłego projektu. Góra zrobiona z jakichś blach stalowych skręconych razem, a przód i tył pochodzi z nigdy nie dokończonego projektu wzmacniacza hybrydowego.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


przymierzyłem nawet lampy i trafa.

[link widoczny dla zalogowanych]

tak myślę aby był to dwukanałowiec z okrojonym do jednogałkowego korektora kanałem clean na ECC82 lub ECC85 a może ECC81, albo wogóle coś co sam wymyśliłem czyli czyścioch na PCF82. Jako przesterowany to chyba zrobię SLO z EF86 w stopniu wejściowym i dalej 2x6N2P-EV lub ECC83. Albo 2xECC83/6N2P-EV + trioda z EABC80 jako wtórnik katodowy. Do tego oczko EM84 + sterowanie do niego na EBF89. Jest kupę możliwości. pożyję zobaczę. Końcówka to oczywiście EL84 lub 6P14P

Nie wydaje wam się, że za pokracznie mi to wyszło? Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
METALOWIEC
Administrator



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom

PostWysłany: Nie 10:33, 15 Paź 2006    Temat postu:

Pokracznie, nie pokracznie... z tego co widzę, narazie to tylko przymiarki Smile Niewątpliwie pomysł ciekawy, a najbardziej ciekawi mnie clean na PCF82 Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 10:49, 15 Paź 2006    Temat postu:

Taki clean to nic szczególnego. Zwykły fender z tym, że jeden stopień to pentoda z aplikacja jak dla EF86. Zaprojektowałem dwa takie układy różniące się tylko stopniami. Jeden miał na wejściu pentodę, a drugi odwrotnie. Ten odwrotny został przetestowany przez jakiegoś gościa i mówił że działa spoko. Z tym że on użył ECF82 a nie PCF82. Ja niestety nie przetestowałem żadnego z tych układów. Problemem w zaaplikowaniu peceefki jest napięcie żarzenia z tego co pamiętam 9,5V. A trafa mają napięcie 6,3V. Żeby nie motać za bardzo to jeżeli wogóle zrobię ten wzmacniacz raczej clean będzie na ECC82 lub 85 bo tych lamp mam po kilkanaście sztuk.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 10:59, 15 Paź 2006    Temat postu:

O tu przedstawiłem taki schemacik:

[link widoczny dla zalogowanych]

i tu też:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
METALOWIEC
Administrator



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom

PostWysłany: Nie 12:48, 15 Paź 2006    Temat postu:

Myślę, że warto spróbować, szczególnie z układem trioda/pentoda, gdyż nasz czysty preamp mowinien być głośniejszy przy podobnych gainach:) gdyby było na odwrót, czyli pentoda/trioda mógłby się zbyt łatwo przesterowywać i z cleanu zrobiłby się zapewne niezły crunch Very Happy Chyba wypróbuję tą koncepcję, bardzo mi się podoba Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
METALOWIEC
Administrator



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom

PostWysłany: Nie 13:04, 15 Paź 2006    Temat postu:

A ponieważ żarzenie PCF82 okazało się faktycznie dość kłopotliwe, może by tak zastosować 6F12P ? Dałoby rady?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 20:27, 15 Paź 2006    Temat postu:

czy ja wiem? nie mam pojęcia czym jest 6F12P? czego to jest odpowiednik. ale spokojnie w tym układzie może chodzić np 6F1P które jest odpowiednikiem ECF80. Jeżeli jest to pentoda - trioda to pewnie tak.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
METALOWIEC
Administrator



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom

PostWysłany: Pon 11:43, 16 Paź 2006    Temat postu:

tak, jest to triodo-pentoda. Pracowała w Rubinie, w dekodowaniu kolorów, czy jakoś tak. Tu jest karta katalogowa [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 12:36, 16 Paź 2006    Temat postu:

Dlaczego nie. myślę, że całą masę lamp tego typu można przystosować do działanie w kanale czystym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
METALOWIEC
Administrator



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom

PostWysłany: Pon 15:38, 16 Paź 2006    Temat postu:

Witam. Poradziłem sobie z żarzeniem. Zastosowałem PCF802. Muszę przyznać, że chodzi wyśmienicie. pierwszy stopień to trioda a drugi pentoda. Preamp chodzi czyściutko, brzmi bardzo klarownie i jest diabelnie głośny Very Happy Co w połączeniu z moją końcówką mocy na parze EL34 daje naprawde kupe chałasu Very Happy Very Happy Polecam wszystkim ten patent!! Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:44, 16 Paź 2006    Temat postu:

czyli można powiedzieć zostałem projektantem-wynalazcą Smile Choć może nie do końca bo ECF82 w tej konfiguracji wykożystał ZoltAn już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Jak poradziłeś sobie z żarzeniem? PCF802 różni się od PCF82 dokładnie o pół wolta i ma 9V.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
METALOWIEC
Administrator



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom

PostWysłany: Pon 19:54, 16 Paź 2006    Temat postu:

a miałem zasilanie przekaźników, za mostkiem 28V, więc podłączyłem przez rezystor i mam jakieś 10V, od bidy możę być. Zamiast rezystora na s3 o wartości 2M2 dałem 1M, nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale działa Razz nie miałem poprostu drugiego 1M. Trzeba tylko uważać, bo łatwo o prezsterowanie końca mocy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 20:08, 16 Paź 2006    Temat postu:

z tym rezystorem zrobiłeś dobrze. Podobno spokojnie wystarczy też 470k. Jak dałeś 1M to podobno nawet lepiej bo te 2M2 to podobno za dużo jest. A jak z przesterowaniem sygnału w tym preampie bo będe niedługo szwagrowi przerabiał kanał czysty, który ma być ultraclean i w dodatku głośny. Mam sporo PCF82 NOS i dużo używanych PCF802. Spróbój zamienić na chwilę 802 na 82 i napisz jaka jest zmiana.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
METALOWIEC
Administrator



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom

PostWysłany: Pon 20:18, 16 Paź 2006    Temat postu:

Dobrze, jutro sprawdzę. Bawiłem się troche dzisiaj, ale jakoś niestabilnie to działało. Na jednej lapie trzeszczały potencjometry, strzelał szumiał a na tej PCF802 co mam teraz jest spokój. Ale jutro jeszcze sprawdzę. Myślę że spokojnie nada się na kanał czysty, bo ta pentoda daje naprawde spotą głośność, a trioda nie ma takiego wzmocnienia żeby aż tak bardzo przesterować. Oczywiście, jak się da gain na max, to się robi crunch, ale wtedy to już jest narpawde bardzo głośno Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
painlust
91 - 100 postów



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 7:27, 17 Paź 2006    Temat postu:

Podobne szumy i trzaski miałem na nóweczce ECC85 - chciałem właśnie sprawdzić ją w kanale czystym. Za to ECC85 śmigana wyjęta z głowicy radiowej grała czyściuteńko. Może jest tak bo lampy nie są powygrzewane. Ja mam około 20 może nawet 30 PCF82 napewno da się wybrać taką która będzie chodzić stabilnie. Jak nie to zostanie mi niestety tylko używana PCF802. Trioda w 802 ma większe wzmacnienie niż ta w 82 myślę, że trudniej przesterować będzie preamp na 82. Narazie nie mam możliwości eksperymentów niestety. Zająłem się robieniem chassis do kilku moich projektów. Może wrzucę kilka fotek jak skończę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ELGIT Strona Główna -> DIY - czyli "zrób to sam" Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin